Skip to content

Fitorja mbi fashizmin, paradë ushtarake në ‘Sheshin e kuq’, Moskë

May 9, 2013

Fitorja mbi fashizmin, paradë ushtarake në MOSKË– Rusia përkujtoi sot fitoren e vitit 1945 kundër regjimit nazist me një paradë prej mbi 11 000 ushtarakë në “Sheshin e kuq” në Moskë me praninë e presidentit Vladimir Putin, bënë të ditur burime zyrtare vendase.

Kamionë ushtarakë, që transportonin raketahedhëse dhe armë të tjera, parakaluan në qendër të kryeqytetit rus për të shënuar fundin e Luftës së Dytë Botërore.
Parada filloi me kalimin e automjeteve ushtarake të kryesuar nga një limuzinë e zezë, në bordin e së cilës ishte ministri i Mbrojtjes, Sergei Choigu.
Rreth 68 helikopterë dhe avionë fluturuan mbi “Sheshin e kuq”.
Më tepër se 25 milionë rusë vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: