Skip to content

Turqi, parandalohet një komplot për vrasjen e Patriarkut Bartolomeu

May 10, 2013

Turqi, parandalohet një komplot për vrasjen e Patriarkut BartolomeuANKARA – Policia turke parandaloi një komplot për vrasjen e patriarkut të Kostandinopojës, Bartolomeu. S

ipas mediave në Turqi, një person është arrestuar dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim, pasi dyshohen se kishin përgatitur një plan për të vrarë Patriarkun në 29 maj.

Sipas televizionit Ntv, tre personat kishin planifikuar të vrisnin kreun e kishës ortodokse gjatë ceremonisë që do të zhvillohet në përkujtim të 560-vjetorit të pushtimit osman të Kostandinopojës.

Mësohet se komploti është zbuluar falë një letre anonime që kishte mbërritur në zyrën e kryeprokurorit në Stamboll.

Patriarku Bartolomeu është një qytetar turk me kombësi greke, kreu shpirtëror i ortodoksëve në mbarë botën.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: