Skip to content

Rrugicat e vjetra të Korçës pushtohen nga serenatat

May 12, 2013

Rrugicat e vjetra të Korçës pushtohen nga serenatat KORCE-Një kalendar i pasur aktivitetesh kanë nisur të shoqërojnë qytetin juglindor në kuadër të çeljes së panairit të pranverës. Koncerti i serenatistëve të rinj ka qenë aktiviteti i rradhës i organizuar mbrëmjen e djeshme në pedonalelen e qytetit ku dhjetra të rinj me kitara në duar kanë kënduar këngët karakteristike korçare ndërsa përhapja e tingujve muzikorë të kitarave ,ka mbledhur aty dhjetra qytetare te cilet pavrësisht shiut kane bashkuar zërat e tyre dhe kanë kenduar serenata kushtuar dashurisë dhe vajzave të bukura.”Është bukur të ruash traditën e serenatës korçare.

Ne kuadër të panairit pranveror në Korcë,serenatistet e rinj janë duke dhënë një koncert ne pedonalen e qytetit, me këngët më të bukura korcare kushtuar dashurisë dhe vajzave të bukura. Edhe pse moti nuk është duke na favorizuar ne do vazhdojmë të këndojmë serenata deri në mesnatë”-tha Vasillaq Nico, kryetar i Shoqates së Serenatistëve dhe qytetare.

Më pas “Qyteti i kitarave’ ka qëndruar zgjuar deri pas mesnate mes këngëve karakterstike korçare, ndërsa serenatistët në fund kanë vijuar ritin karakteristik të qytetit duke kënduar serenatat ne rrugicat e vjetra korçare

Advertisements

From → Kulture

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: