Skip to content

Turqia paralajmëron reagim ndaj shpërthimeve

May 13, 2013

Turqia paralajmëron reagim ndaj shpërthimeveTIRANË-Turqia ka paralajmëruar se do të marrë të gjitha masat e nevojshme mbrojtëse pasi dy makina bombë shpërthyen në qytetin Rejhanli në afërsi të kufirit me Sirinë.

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, është betuar se do t’i kapë ata që fshihen pas këtij sulmi. Rreth 43 persona humbën jetën nga shpërthimi i dy makinave bombë në Rejhanli, një vend me mjaft refugjatë sirianë. Turqia, e cila është anëtare në NaATO, dyshon se në këtë situatë është e përfshirë agjencia siriane e inteligjencës. Turqia mbështet fort opozitën në luftën civile siriane dhe është kundër qeverisë së presidentit Bashar al-Assad. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO kanë ndëshkuar shpërthimin e makinave bombë dhe ka shprehur mbështetjen për Ankaranë.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: