Skip to content

Irak, vazhdon dhuna, 76 të vrarë vetëm gjatë të premtes

May 18, 2013

Irak, vazhdon dhuna, 76 të vrarë vetëm gjatë të premtesIRAK – Të paktën 76 persona janë vrarë gjatë të premtes në disa sulme të njëpasnjëshme në Irak. Në objektiv kanë qenë besimtarë suni. Sulmet e çojnë numrin e të vrarëve në disa ditë me dhunë sektare në Irak në 100 vetë.

Shpërthimi i parë ndodhi pasi besimtarët po largoheshin nga xhamia në veri të Bakubës, ndërsa sulmi i dytë ndodhi ndërsa njerëzit ishin mbledhur për të ndihmuar të plagosurit, duke lënë 40 të vrarë dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë. Sulmet e djeshme ndodhën pas një vale sulmesh me bombë këtë javë në Irak.

Kryeministri Nuri Al maliki fajëson për vrasjet shtimin e dhunës sektare që ka pllakosur vendin që kur forcat e sigurisë hynë për kontrolle muajin e kaluar në një kamp me protestues suni, pranë Kirkukut.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: