Skip to content

Maskë me miell misri dhe vezë, pastron fytyrën, puçrrat dhe aknet

May 24, 2013

E thjeshte për t’u realizuar, kjo maskë kundër akneve pastron fytyrën dhe parandalon shfaqjen e puçrrave te padëshiruara. Një zgjidhje shume natyrale qe lëkura juaj te jete e lëmuar.

Ju duhet 1 e bardhe veze dhe 1 luge kafeje miell misri.

E bardha e vezës : përmban proteina, një prej te cilave është edhe albumina. Kjo e fundit jep efektin e një make te vërtetë kur thahet.

E bardha e vezës përmban gjithashtu edhe një enzimë të çmuar,  kualifikuar shpesh si antibiotik natyral, lismozen, i cili shkatërron bakteret.

Mielli i misrit : Shumë i pasur me amidon, ai përmban elementë që zbut lëkurën.

Realizimi i maskës : Zgjidhni një vezë të freskët dhe mundësisht bio (nga pula fshati vendi). Ndani të bardhën nga e verdha. Rriheni të bardhën si për omëletë dhe më pas shtoni miellin e misrit.

Përziejini mirë derisa te krijohet një përbërje kremoze. Para se ta vendosni në fytyre, bëni një nxehje të fytyrës me peshqir të lagur me ujë të ngrohtë që të hapni poret.

Aplikoni maskën dhe lëreni për 15 minuta. Me pas shpëlajeni me ujë te ngrohte.

Ata qe kanë fytyrë të yndyrshme mund ta përdorin edhe çdo javë.

Advertisements

From → Lifestyle

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: