Skip to content

Tërmeti me magnitudë 8,2 ballë të shkallës Rihter trondit Rusinë

May 24, 2013

Tërmeti me magnitudë 8,2 ballë të shkallës Rihter trondit RusinëRUSI- Një tërmet me magnitudë 8,2 ballë të shkallës Rihter, që goditi sot brigjet e Detit të Ohotskut, në Lindjen e Largme Ruse, u ndje deri në Moskë, edhe pse distanca mes tyre është 7 000 kilometra.

”Epiqendra e tërmetit ishte rreth 600 kilometra nën Detin e Ohotskut”, sipas institutit amerikan, USGS.
Sipas Ministrisë ruse të Emergjencave, tërmeti ndodhi në orën 05:47 GMT, dhe fatmirësisht nuk janë shënuar viktima .

Autoritetet ruse thonë se kanë lëshuar një paralajmërim për cunami në ishujt Sakhalin dhe Kurile, duke iu kërkuar banorëve që të ngjiten lart për sigurinë e tyre, por, më pas e tërhoqi paralajmërimin.

Petropavlovsk-Kamchatski, qyteti kryesor në gadishullin e Kamchatkas, është vend i bazës së nëndetësve bërthamore.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: