Skip to content

F1, statistika: Alonso nuk fiton në Monako

May 25, 2013

F1, statistika: Alonso nuk fiton në Monako

Fernando Alonso, fitues me Renault ne vitin 2006

Në bazë të statistikave, Fernando Alonso nuk do të mund të arrijë të fitojë garën e Monakosë, që mund të jetë suksesi i tretë i spanjollit në këtë sezon nëse do të ndodhë ndryshe. 

Në historinë e Formulës 1, asnjë pilot nuk ka arritur të fitojë në garën e Principatës në drejtimin e tre makinave të ndryshme dhe kampioni i dyfishtë i botës, ka arritur të triumfojë më parë me Renault dhe McLaren.

Megjithatë, ndërsa statistikat përjashtojnë fitoren, ato bëjnë pothuajse të sigurt që spanjolli do të arrijë të renditet gjithmonë më mirë se sa vendi nga i cili do të niset në këtë pistë.

Në tre sezonet e tij të mëparshme me Ferrarin, në 2010-n, falë një gabimi në provat zyrtare, Alonso u nis në vendin e fundit, por përfundoi garën i gjashti.

Në vitin 2011, i nisur nga vendi i katërt, Alonso arriti të përfundonte në shkallën më të ulët të podiumit, ndërsa në sezonin e shkuar, “preku” fitoren duke u pozicionuar i dyti, pasi rikuperoi dy vende nga nisja, si i katërti.

Advertisements

From → Sport

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: