Skip to content

Ja 22 fituesit e Champions League

May 27, 2013

Finalja e mbremshme e “Wembley” mes Borussia Dortmund dhe Bayern Munchen ishte finalja nr.58 e Champions League, ish Kupa e Kampioneve. Për skuadrën e Jurgen Klopp ky mund të ishte Champions-i i dytë, ndërsa për bavarezët, eshte suksesi i pestë.

Ja ekipet qe kanë fituar kete trofe :

Real Madrid 9 herë ( 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 )

Milan 7 herë ( 1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007 )

Liverpool 5 herë ( 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 )

Bayern Munchen 4 herë ( 1974, 1975, 1976, 2001 )

Barcelona 4 herë ( 1992, 2006, 2009, 2011 )

Ajax 4 herë ( 1971, 1972, 1973, 1995 )

Inter 3 herë ( 1964, 1965, 2010 )

Manchester United 3 herë ( 1968, 1999, 2008 )

Juventus 2 herë ( 1985, 1996 )

Benfica 2 herë ( 1961, 1962 )

Porto 2 herë ( 1987, 2004 )

Nottingham Forest 2 herë ( 1979, 1980 )

Dhe nga nje here e kane fituar keto ekipe : Celtic ( 1967 ), Hamburg ( 1983 ), Steaua Bukuresht ( 1986 ), OL.Marseille ( 1993 ), Chelsea ( 2012 ), Feyenoord ( 1970 ), Aston Villa ( 1982 ), PSV ( 1988 ), Crvena Zvezda ( 1991 ), Borussia Dortmund ( 1997 ).

Advertisements

From → Sport

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: