Skip to content

Vdes nga kanceri i gjirit tezja e Angelina Jolie

May 27, 2013

Tezja e fitueses së çmimit Oskar, yllit të Hollivudit Angelina Jolie ka vdekur ngakanceri i gjirit në një spital pranë San Diegos.

Vdekja e Debbie Martin në moshën 61 vjeçe erdhi më pak se dy javë pasi Jolie iu nënshtrua një operacioni të mastektomisë së dyfishtë apo heqjes së gjinjve, për të shmangur të njëjtën sëmundje.

Martin, vdekja e së cilës është raportuar të dielën, ishte motra e vogël e nënës së Jolies, e cili vdiq ngakanceri i vezoreve në vitin 2007.

Më 14 maj, në një artikull të botuar në “The New York Times”, 37 vjeçarja Jolie tha se vendosi që të heqë gjinjtë e saj, pasi mjekët vlerësonin se për shkak të origjinës së saj gjenetike, ajo kishte një rrezik prej 50 për qind të prekjes nga kanceri i vezoreve dhe një rrezik prej 87 për qind të kancerit të gjirit.

Advertisements

From → Kuriozitete

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: