Skip to content

Kosi, mësoni sa i mirë është për shëndetin

May 29, 2013

Kosi, është një derivat i qumështit që i bën shumë mirë tretjes, lëkurës, gjakut si dhe ju ndihmon të humbisni kilet e tepërta, ka shumë shije dhe shumë pak kalori.

Ai konsiderohet si një “ushqim ilaç”. Kosi ka karakteristika të shkëlqyera ushqimore. Është i pasur me laktike, i tretshëm më shumë se qumështi, pastron dhe rregullon zorrët, përmirëson florën bakteriale dhe ka shumë pak kalori.

Ndër të tjera kosi është shumë i pasur me vitamina të grupit B. Ato mbrojnë zorrët ashtu edhe mëlçinë, duke bërë që trupi të asimilojë më shumë kalcium dhe fosfor.

Kosi gjithashtu përmban edhe zink, një mineral i nevojshëm për riparimin e epidermës, shtresës së jashtme të lëkurës. Kosi është një aleat i çmuar edhe për të rënë në peshë.

Për më shumë, kosi është i mrekullueshëm për sistemin imunitar. Na mbron nga viruset e shumta.

Advertisements

From → Kuriozitete

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: