Skip to content

SHBA, thirrje Hezbollahut të largohet nga Siria

May 30, 2013

SHBA, thirrje Hezbollahut të largohet nga Siria

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka kërkuar Hezbollahut të tërheqë menjëherë luftëtarët e tij nga Siria. Zëdhënësja e DASH-it, Jen Psaki tha se është e “papranueshme” dhe e “rrezikshme” që Hebzollahu i ka dërguar luftëtarët në Siri. Psaki shtoi se SHBA është “e shqetësuar në lidhje me raportet për incidentet e shumta ndërkufitare në ditët e fundit” dhe e dënoi sulmin e së martës në një postbllok në të cilin u vranë tre ushtarë libanezë. Ndërkohë, ministri i Jashtëm sirian Walid al-Moallem tha se Bashar Assad do të mbetet president të paktën deri në zgjedhjet e 2014-ës, dhe se mund të kërkojë të rizgjidhet në një mandat tjetër. Komentet e tij vijnë pasi që Koalicioni Kombëtar Sirian i opozitës përsëriti se do të marrë pjesë në konferencën e sponsorizuar nga OKB-ja mbi përfundimin e luftës civile, vetëm nëse Assadi dhe zyrtarët e tjerë të lartë “përjashtohen nga procesi politik”.

Advertisements

From → SHBA

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: