Skip to content

10 arsyet se pse kaq shumë njerëz po ikin në Teksas

June 4, 2013
English: Map of Republic of Texas Türkçe: Teks...

English: Map of Republic of Texas 

“Nuk mendoj se njerëzit shkojnë atje për motin apo topografinë”, thotë Joel Kotkin, profesor i zhvillimit urban në Universitetin Chapman në Kaliforni. “Arsyeja kryesore se pse njerëzit ikin në Teksas është punësimi. Është shumë e thjeshtë”.

“Gazi dhe nafta jokonvencionale që po zhvillohet atje e ka kthyer Teksasin në pararojën e zhvillimit ekonomik, veçanërisht në kryeqytetin e energjisë së botës, në Hjuston, por rritja ka qenë e fuqishme edhe në teknologji, manifakturë dhe shërbime”.

Kritikët kanë shtruar pyetjen se mos “Mrekullia e Teksasit” është një mit, i bazuar te puna e lirë dhe rregullat e dobëta. Por Kotkin thotë Teksasi ka shumë vende pune me paga të larta dhe kollare blu (punë profesionistësh) si dhe vende pune për të diplomuarit nga universitetet, megjithëse njerëzit që po kërkojnë për paga me të vërtetë të larta ka gjasa që nisen për në Siatëll, San Francisko apo Nju Jork.

Katër nga dhjetë zonat metropolitane kryesore për rritjen e numrit të vendeve të punës më 2013-n janë në Teksas, sipas faqes së internetit të Kotkin, “New Geography”.

Teksasi ka edhe një prani ushtarake të stërmadhe, e cila është rritur ndërsa shpenzimet për mbrojtjen janë rritur në dekadën pas 11 shtatorit 2011. Shumë teksanë në pension erdhën në këtë shtet fillimisht si ushtarakë.

Jo shumë kohë më parë, Teksasi ishte një sipërfaqe e stërmadhe toke shumë pak e banuar. Njihej më së shumti për bagëtinë e panumërt që mund të rriste në kullotat e pafundme. Por tani është tjetër gjë…

Popullata

Tom

Geoghegan

Gjysma e dhjetë qyteteve me rritje më të shpejtë demografike në SHBA janë në Teksas. Po pse ndodh kjo? Sido që ta shohësh, është e qartë. Jashtëzakonisht shumë njerëz po lëvizin nga pjesa tjetër e Amerikës për në Teksas. Pesë nga dhjetë qytetet që shënuan rritje të popullsisë mbi 4 për qind gjatë vitit të kaluar, qenë në Teksas. Këto janë të dhënat e Byrosë së SHBA-së për Censusin. Nju Jorku nuk është në këtë listë kur shikohet popullata shtesë, por Hjustoni është i dytë dhe San Antonio dhe Ostin janë në vend të katërt dhe të pestë.

Në kuptim të rritjes në përqindje, kemi edhe më shumë Teksas, Teksas dhe Teksas. Mes pesë qyteteve që u rritën më shpejt, si përqindje e përmasave të veta, mes 2011 dhe 2012, tre janë në Teksas. San Markos është në ballë me rritjen 4.9 për qind të popullsisë brenda një viti, më e larta për të gjitha qytetet amerikane.

Një pjesë e bumit të popullsisë në Teksas është si pasojë e rritjes natyrore – më shumë lindje se sa vdekje – por numrat e atyre që lëvizin nga një shtet në një tjetër në SHBA si dhe nga jashtë vendit me destinacion Teksasin, janë me të vërtetë të konsiderueshme. Po pse?

Ku kanë mbërritur?

Në Teksas, në vitin fiskal 2011-2012 kanë mbërritur 211 mijë banorë të rinj. Në Karolinën e Veriut, 60 mijë. Në Virxhinia, 41 mijë

Qytetet me rritjen më të shpejtë në SHBA (%)

1: San Markos, Teksas (4.91)

2: Suth Xhordan, Utah (4.87)

3: Midland, Teksas (4.87)

4: Cedar Park, Teksas 4.67)

5: Clarktaun, Tenesi (4.43)

6: Alfareta, Xhorxhia (4.37)

7: Xhorxhtaun, Teksas (4.21)

8: Irvine, Kalifornia (4,21)

9: Bukeje, Arizona (4.14)

10: Konroe, Teksas (4.01)

Burimi: Byroja e Censusit, 2011-‘12

Teksanët që lanë gjurmët e tyre në botë

Roy Orbison pati lindur në qytezën e vogël Vernon më 1936. Ai u bë një këngëtar i famshëm roku.

Joan Crawford, me emrin e lindjes Lucille Fay LeSueur, erdhi nga një familje e varfër e San Antonios. U bë e famshme pasi pranoi Oskarin ndërsa ishte e sëmurë në krevat.

Me emrin JR Ewing, Larry Hagman u bë fytyra e telenovelës së gjatë “Dallas” dhe një nga burrat më të famshëm të Teksasit.

Nga Teksasi qenë edhe grabitësit e famshëm Bonnie dhe Clyde, këngëtarja Janis Joplin, çiklisti Lance Amstrong etj.

Nga Teksasi kanë qenë dy presidentë: Lyndon Johnson dhe Dwight Eisenhower, ndërsa George W. Bush, i lindur në Konektikat, u rrit në Teksas

Pse unë jetoj në Ostin?

“Hjustoni është një qytet, San Antonio është një qytet, por Ostin nuk më ngjan si ato”, thotë James McMurty, këngëtar folku i lindur në Teksas.

“Unë e pëlqej atë sepse është në distancë të barabartë nga të dy brigjet dhe mund të marr kamionin tim dhe të udhëtoj në bregun perëndimor dhe pastaj të udhëtoj përgjatë atij bregu për tri javë e të kthehem në shtëpi. E unë mund të bëj të njëjtën gjë nëse zgjedh të udhëtoj në bregun lindor. Është tepër në jug dhe nuk merr shumë kohë kështu që ti nuk ndien diferencë të madhe. Dhe Ostini është një pikë blu (demokrate) në një det të kuq.”

Dhe pse disa mund të mos zhvendosen në Teksas

Moti – vera është e nxehtë. Shumë e nxehtë

Trafiku po rëndohet në qytetet e mëdha

Nuk është i mirënjohur për jetë nate të larmishme, me përjashtim të Ostinit

Nëse urren futbollin amerikan (veçanërisht Brigjatët e Universitetit të Teksasit), do ta gjesh veten në minorancë

Advertisements

From → SHBA

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: