Skip to content

Jordani, SHBA dislokon “Patriot”-ët për Sirinë

June 4, 2013

Jordani, SHBA dislokon “Patriot”-ët për SirinëShtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të dërgojnë bateritë e raketave “Patriot” dhe avionët luftarakë F-16 në Jordani për manovra ushtarake, por mund t’i mbajë ato atje edhe për t’i bërë ballë kërcënimit nga konflikti në Siri. 
Një zyrtar amerikan tha se pajisjet luftarake mund të mbahen atje në rast të “përkeqësimit të dhunës përreth kufirit me Jordaninë”.
Sekretari i Shtetit, John Kerry, tha se Siria është në rrezik të një “kolapsi total”. Ndërkohë, Kombet e Bashkuara priten të publikojnë raportin e fundit në lidhje me dhunimin e të drejtave të njeriut në Siri.
Raporti, i pesti i këtij lloji, pritet të përmbajë më shumë fakte për mizoritë e kryera, në

kufinjtë e krimeve të luftës, por edhe krime të tjera ndaj njerëzimit.
Ai vjen në vazhdën e përpjekjeve diplomatike, të udhëhequra nga SHBA dhe Rusia, për të organizuar bisedime paqeje në fund të këtij muaji. Deri tani, diplomatët nuk kanë mundur të përcaktojnë një datë për takimin.

Advertisements

From → Bota, SHBA

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: