Skip to content

Samsung , Tableti i pare me procesor Intel

June 6, 2013

Samsung lajmëron tabletin e parë Android me procesor nga IntelSamsung Electronics ka lajmëruar së fundi se do të përdor procesorët e kompanisë amerikane Intel për të fuqizuar njërin prej tabletëve të ri Android.

Sipas raportit të Reuters, lajmi vjen në kohë të duhur për Intel pasi kompania është duke luftuar për t’u pozicionuar sa më mirë në tregun e pajisjeve mobile.

Më herët Samsung ka përdorur çipat e dizajnuar nga kompania britaneze ARM e cila njihet për furnizim me procesorë në pajisjet më të shitura mobile.

Ndërkohë, kompania koreano-jugore së fundi ka lajmëruar dy tablet të ri, njërin me madhësi ekrani prej 8 inçëve dhe versionin e ri të Galaxy Tab 3 me ekran prej 10.1 inçëve, i cili përdor procesorin e Intel.

Advertisements

From → Teknologji

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: