Skip to content

F1, telashe për Mercedes dhe Pirellin

June 7, 2013

F1, telashe për Mercedes dhe PirellinVetëm dhjetë ditë pas festimeve për fitimin e Çmimit të Madh të Monakosë, Mercedesi përballet me mundësinë e penaliteteve, informoi të premten Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA). 

Së bashku me Mercedesin, në gjykim është vendosur edhe furnizuesi i vetëm i gomave te Boterorit, “Pirelli”, për realizimin e një testi të paautorizuar të gomave.

Gjykata e FIA-s, ku është referuar çështja, ka të drejtë që të vendosë gjoba dhe sanksione, që mund të shkojnë deri në përjashtim nga Botërori.

Hetimi ndaj Mercedesit nisi pasi Red Bulli dhe Ferrari paraqitën të dyja një protestë zyrtare, mbi faktin që skuadra gjermane ndihmoi Pirellin në realizimin e disa provave për gomat në Spanjë, ne nje test 3-ditor, më parë gjatë majit.

FIA imponon një kalendar strikt për skuadrat, për kohën në të cilën lejohet që ato të zhvillojnë prova, prandaj testimet, të referuara nga komisarët e pistës, përbëjnë një shkelje të rregullores.

Advertisements

From → Sport

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: