Skip to content

Obama-Xi Jinping, samit 2 ditor në Kaliforni

June 8, 2013

Obama-Xi Jinping, samit 2 ditor në KaliforniPresidenti kinez, Xi Jinping, dhe ai amerikan, Barack Obama, kanë nisur një samit dy ditor në Kaliforni. 

Dy liderët shtrënguan duart nën një kalim të hijëzuar në shtetin Sunnylands, pikërisht jashtë “Palm Springs”.

Takimi është i pari mes këtyre dy personaliteteve, që kur Xi u bë president i Kinës në muajin mars. Vendimi informal shihet si një shans për liderët e ekonomive më të mëdha të botës, për të ndërtuar një raport pozitiv mes tyre, pavarësisht çështjeve të rëndësive e rreziqeve të mëdha.

Spiunazhi informatik pritet të jetë në krye të axhendës së tyre, ndërsa Korea e Veriut, siguria e Azisë dhe tregtia do të jenë të tjera çështje kyçe.

“Vendimi ynë për t’u takuar kaq shpejt, sa i përket mandatit të Xi, nënkupton rëndësinë e marrëdhënieve SHBA-Kinë”, tha Obama gjatë hapjes së samitit.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara mirëpresin rritjen paqësore të Kinës dhe duan një metodë ekonomike, ku kombet të luajnë me rregulla të barabarta”.

Ai bëri gjithashtu thirrje ndaj të dy vendeve për të punuar së bashku për të trajtuar sigurinë kibernetike. “Në mënyrë të paevitueshme, ka disa fusha të tensionuara mes vendeve tona”, shtoi ai.

Advertisements

From → Bota

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: