Skip to content

Willjams mbretereshe e parisit

June 9, 2013

Amerikania Serena Williams, kryesuesja e renditjes individuale të tenisit femëror, arriti pas 11 vitesh suksesin e saj të dytë në “Roland Garros”, duke mposhtur rusen Sharapova në dy sete, 6-4, 6-4.

Në një ndeshje të dyluftuar, ishte forca fizike e Williams ajo që u imponua, siç ilustroi qartë edhe pika e fundit e takimit, një top i fituar nga shërbimi direkt, që arriti shpejtësinë e pabesueshme prej 200 kilometrash në orë.

Me këtë sukses, Serena shndërrohet në fituesen më të moshuar të Grand Slaem, në moshën 31-vjeçare e 247 ditëve.

”Për mua është diçka shumë emocionuese që të fitoj këtu në Paris, 11 vite pas titullit tim të parë. Jam shumë e emocionuar, aq sa me zor mund të flas. Ishte shumë e vështirë, Maria Sharapova është një kundërshtare tepër e fortë dhe kjo e bën këtë fitore edhe më veçantë. Kanë qenë dy javë perfekte, në këtë qytet që e adhuroj”, deklaroi Serena.

Pas finales së femrave, këtë të dielë do të zhvillohet edhe finalja e gjitha spanjolle e meshkujve, midis rivalëve Nadal e Ferrer.

Advertisements

From → Sport

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: