Skip to content

Greqia lejon problematikët e toponimeve

June 10, 2013

Greqia lejon problematikët e toponimeveMinistria greke e Mbrojtjes së Qytetarit, në bashkëpunim me atë të Jashtme, vendosën të lejojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve shqiptarë, që kanë probleme me emërtimin e toponimeve në pasaportat e tyre. 

Burime në Ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit thanë për Top Channel se, nga 10 qershori deri më 3 korrik, do të lejohet lëvizja e lirë e emigrantëve.

Sipas palës greke kjo bëhet për të lehtësuar votuesit shqiptarë, më 23 qershor, kur janë dhe zgjedhjet parlamentare në Shqipëri.

Urdhri i lejimit pritet t’i dërgohet zyrtarisht – mëngjesin e së hënës – të gjitha pikave kufitare, që lidhin Shqipërinë me Greqinë.

Siç raporton korrespondenti ynë në Athinë, palët vazhdojnë, ndërkohë, bisedimet për zgjidhjen afatgjatë të problemit.

Advertisements

From → Rajoni, Vendi

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: