Skip to content

14 ushqimet e rinisë së përjetshme

June 11, 2013

Të biesh në peshë, të mos akumulosh shumë yndyra dhe të qëndrosh i ri. A ka ndonjë dietë e cila arrin t’i sigurojë të gjitha këto përfitime për trupin tuaj? Sigurisht që jo. Por gjithsesi, mos u dekurajoni pasi ka edhe një lajm të mirë. Ai që përcakton se një lloj i balancuar dhe i duhur i të ushqyerit, i bazuar në ushqime të caktuara, mund të jetë vërtet i aftë për t’ju garantuar një fizik të fortë dhe njëkohësisht të ri. Me pak fjalë, “rinia e përjetshme”, siç na pëlqen ta quajmë, mbërrin vetëm nëse hamë disa ushqime të zgjedhura, të cilat i sigurojnë trupit tonë sasinë e duhur të antioksidantëve. Një gjë tjetër duhet të keni parasysh. Se vitamina të tilla si C dhe E, apo edhe  bishtajoret, perimet dhe frutat në tërësi, ua mbajnë të ri, si trurin, ashtu edhe trupin tuaj. Porse nuk ka ndonjë antioksidant, i cili arrin që i vetëm të ofrojë mbrojtjen e duhur të tyre, prandaj, duhen kombinuar ushqimet e duhura, në mënyrë që të arrini formulën e saktë për “rininë e përjetshme”

Ja lista e ushqimeve : Fasulet e thata, fasulet e njoma, karçofët, bizelet, boronicat, kumbullat, domatet, manaferrat, luleshtrydhet, molla, qershitë, agrumet, rrushi, sallatat.

Advertisements

From → Kuriozitete

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: