Skip to content

Greqia mbyll televizionin shtetëror

June 12, 2013

Greqia mbyll televizionin shtetërorMe një deklaratë për mediat zëdhënësi i qeverisë greke ka njoftuar se qeveria e koalicionit tre-partiak në Greqi mbyll televizionin e saj shtetëror ERT, në kuadrin e reformave që kërkon troika për pushimin nga puna të 15.000 nënpunësve shtetërorë deri në fund të këtij viti. 

Vendimi është marrë kryesisht nga kryeministri Samaras, megjithë kundërshtimet e partnerëve të tij në qeveri. Në këto momente nënpunësit e tre kanaleve televizive që përmban ky organizëm janë mbledhur të gjithë në ambientet e punës në Athinë dhe Selanik duke kundërshtuar këtë vendim të qeverisë të paprecedent për cdo vend të BE-së.

Sipas zëdhënësit të qeverisë ky organizëm do të rihapet përsëri pas tre muajsh me një skemë shumë më të përmbledhur nga 2900 punonjësit e sotëm, thuhet se do të pushohen më shumë se 2/3 e tyre.

Advertisements

From → Rajoni

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: