Skip to content

Tension në prag të Kupës së Konfederatave

June 16, 2013

Tension në prag të Kupës së KonfederataveTë shtunën do të nisë në Brazil Kupa e Konfederatave dhe në prag të këtij evenimenti sportiv kanë shpërthyer protestat. 

Në Brasilia, aty ku do të luhet ndeshja e hapjes mes vendasve dhe Japonisë (21:00 me orën shqiptare), rreth 300 persona kanë protestuar para stadiumit Mane’ Garrincha duke djegur goma makinash.

Arsyeja e demonstratës ka të bëjë me rreth 2 miliardë eurot e shpenzuara nga qeveria për stadiumet ku do të luhen ndeshjet e Kupës së Konfederatave dhe ato të Botërorit të vitit 2014.

Protestuesit mendojnë se qeveria ka shpenzuar për stadiume duke harruar spitalet, shkollat dhe banesat.

“Në një kohë që disa njerëz luajnë futboll, 250 mijë persona janë të pastrehë”, shprehen demonstruesit të cilët kanë paralajmëruar për një tjetër protestë .

Advertisements

From → Sport

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: