Skip to content

Librat për pushimet verore

June 18, 2013

Doni te zbaviteni duke lexuar? Shanset nuk mungojne pasi shume tituj te rinj e interesante mund t’ua mbushin pushimet me histori e rrefime te embla. 

Shtepite e botimeve jane kujdesur qe edhe kete vere, ne bagazhet e pushime te mos mungojne as librat. Jane tituj interesante dhe me histori te pershtatshme qe mund te shijohen gjate kohes ne shezlon.

“Më fal, por dua të martohem me ty”, eshte libri me i fundit qe vjen nga pena e Federiko Moccia. Nje titull ideal per t’u lexuar ne vere.

Po kështu edhe librat e Kinsellas, një prej të cileve vjen shume shpejt per lexuesin se bashku me “Ne kerkim te Julias”, nga Katherin Dune do te jene nje zgjidhje e pershtatshme per kohen e pushimeve.

I lehte, i embel dhe me nje mesazh per te percjelle eshte edhe “Dasma në Krishtlindje” nga James Patterson. Liber qe sjell nje histori te ngrohte pushimesh, mbi pushtetin e dashurise dhe familjes.

Nje tjeter titull interesant eshte edhe “Nata e shenjte” nga Tahar Ben Jelloun, nga i cili ne shqip mund te gjeni gjithashtu edhe romanin “Ne vendlindje”. Dy libra shume te ndjere me rrefime njerezore tej te zakonshmes.

Per ata qe dashurojne stilin e romaneve te Paulo Coelho, se fundmi vjen ne shqip romani i tij “Alef”.

Objekti i këtij romani është udhëtimi i Paolo Coelho-s, gjatë muajve mars dhe korrik të vitit 2006, nëpër tri kontinente: Europë, Afrikë dhe Azi – një udhëtim në kohë dhe hapësirë, me të kaluarën dhe të tashmen, gjithmonë në kërkim të vetvetes.

Raymond Khoury, autori i romanit “Templari i Fundit”, i renditur në krye të listës së autorëve më të lexuar sipas “Neë York Times”, rikthehet me një vepër provokuese në të cilën njerëzimi mundet të arrijë shpëtimin – ose rrënimin. Ai eshte romani “shenja”.

Nje liber joshes, i denje per kete kohe pushimesh mund te jete edhe romani “Dhe zemra ime e tejdukshme”, nga Veronique Ovalde.

Nje liber i cili përcjell pastër pritshmëritë e ndjenjave njerëzore dhe që vihet në jetë nëpërmjet një personazhi që nuk di se si t’i përgjigjet pyetjes: “Arrijmë t’i njohim ndonjëherë njerëzit më të cilët jetojmë?”.

“Easy. Dashuria nuk është gjithmonë e lehtë… “ nga Tammara Webber, është një roman romantik për të rinj , por qe trajton një temë të ndjeshme e bashkëkohore, atë të dhunës kundër grave.

“Nje vere pa burra” eshte githashtu nje prej titujve më ineteresante ne qarkullim kete sezon. Autorja Siri Hustvedt sjell nje roman qe zbulon shume te verteta mbi brendine e vajzave dhe grave.

“Nuk duhet te fle” , “Te pathenat e nje martese” dhe “Delikatesa”, jane po ashtu pjese e kolanes se pasur te botimeve qe mund t’ua mbushin kete vere argetueshem dhe ne menyre te vyer.

Advertisements

From → Lifestyle

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: